Czysty olej

Znaczenie czystego oleju silnikowego:

Czysty olej silnikowy jest niezwykle ważny. Wyobraź sobie co się dzieje gdy tylko malutkie zabrudzenie zaczyna trzeć o metalowe części z niezwykłą częstotliwością. Tak jak kropla drąży skałę, tak zabrudzenia niszczą powierzchnię tego co powinien olej chronić. Ten brudny olej może nosić drobne elementy pompy olejowej, łożysk, czy innych metalowych zanieczyszczeń i uszkadzać zamiast chronić.

Jak filtry oleju działają?
Na zewnątrz filtra znajduje się metalowa puszka z uszczelką, która umożliwia jej szczelność w stosunku do powierzchni roboczej silnika. Płyta podstawy puszki zawiera uszczelkę i jest perforowana otworami wokół obszaru tuż obok wnętrza uszczelki. Centralny otwór jest połączony z zespołem filtra oleju w bloku silnika. Wewnątrz puszki jest materiał filtrujący, najczęściej wykonany z włókna syntetycznego. Pompa olejowa silnika przesuwa olej bezpośrednio do filtra, gdzie wchodzi z otworów na obwodzie płyty podstawy. Brudny olej jest przepuszczany (pod ciśnieniem) przez medium filtrujące i z powrotem przez centralny otwór, gdzie ponownie wraca do silnika.

Jak wybrać odpowiedni filtr oleju?
Wybór odpowiedniego filtra oleju dla Twojego pojazdu ma ogromne znaczenie. Większość filtrów oleju wygląda bardzo podobnie, ale małe różnice w rozmiarach gwintu lub uszczelki mogą determinować, czy konkretny filtr będzie działał w Twoim pojeździe. Najlepszym sposobem sprawdzenia, który filtr oleju potrzebujesz jest konsultacja z instrukcją obsługi lub katalogiem części. Użycie niewłaściwego filtra może spowodować wyciek oleju z silnika lub nieprawidłowy filtr może spaść w trakcie eksploatacji. Każda z tych sytuacji może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

Dostajesz to, za co płacisz
Ogólnie rzecz biorąc, im więcej pieniędzy wydajesz, tym lepszy jest filtr (przeważnie). Filtry olejowe o niskich kosztach mogą zawierać metalowy, luźny materiał (lub rozdrabniający) o lekkiej grubości i złe uszczelki jakości, które mogą prowadzić do uszkodzenia filtra. Niektóre filtry filtrują mniejsze kawałki brudu trochę lepiej, a niektóre mogą trwać dłużej. Powinieneś więc zbadać cechy każdego filtra pasującego do Twojego pojazdu, aby ustalić, który z nich najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Nie ma sensu jednak przepłacać. Postaw na sprawdzone rozwiązania. Możemy również posłużyć wiedzą i doradzić najlepszy wybór.

czysty-olej-przemyslowy-kolo zębate